Dz_4spMWkAA8N0Z

 

 

 

Dünyanın en yalnız tuvaletiyim ben.

Rusya’ya bağlı Altay Cumhuriyeti’ndeki 2600 metre yükseklikteki Kara-Tyurek hava tahmin istasyonunda yalnızlığı fotoğraflarla belgelenmiş yalnız bir tuvalet.

 

Dz_4Ma5VYAE12of

 

 

En yakın köyden 100 kilometre, başkent Gorno-Altaysk’a 800 kilometre uzaklıkta, Avrupa ile Asya’nın uzak doğu bölgelerini birbirine bağlayan uçuşlar da dahil olmak üzere Sibirya’da hava hizmetlerinin güvenliğini sağlama açısından önemli olan bu istasyonda, 2.600 metre yükseklikte, bir uçurumun kenarında neredeyse 80 yıldır öylece dikiliyorum.

Bölgeye bir araştırma için gelen fotoğrafçı Natalia Nesterenko beni görünce öyle şaşırdı ki dünyanın en yalnız tuvaleti adını da o buldu.

Nesterenko, Siberian Times’a yaptığı açıklamada Altayca ‘Kara Yürek’ anlamına gelen Kara-Tyurek istasyonuna yalnızca helikopterle veya atla gidilebildiğini söyleyerek aralarında benim de olduğum fotoğrafları verdi onlara.

Peki nasıl bir yer Kara-Tyurek İstasyonu?

Yalnızca dört kişinin çalıştığı ve 1939 yılından beri açık olan istasyonun bir tarafı uçurum.

 

1028953019

 

Buradaki yaşam insanlardan tamamen soyutlanmış ve hava koşulları da sert.

İstasyon çalışanlarına yiyecek yılda yalnızca bir kez helikopterle geliyor.

 

Dz_4LmzVYAAtJaZ

 

Kara-Tyurek’te toplanan hava durumu bilgileri önce başkente, sonra Novosibirsk’e oradan da Rusya’daki diğer büyük istasyonlara ulaştırılıyor. Elde edilen veriler Sibirya hava sahasından geçen pilotlar için hayati önem taşıyor. Ayrıca nehirlerdeki su miktarına ilişkin ölçülerin ve iklim değişikliğine yönelik analizlerin sonucunda saptanan bilgilerin değeri de büyük.

Hayat hiç de kolay değil Sibirya’nın bu kuş uçmaz kervan geçmez bölgesinde.

İstasyonun enerjisi güneş panelleri ve dizel yakıtlı bir jeneratörle sağlanıyor. Kışları akşam vakti jeneratör açıldığında yaşam başlıyor, Bilgisayarlar ve televizyonlar ancak o zaman çalışıyor. Gündüzleri ise ekiptekiler kar toplayarak çamaşır yıkıyor; ısınma, yıkanma ihtiyaçları için odun kırıyorlar. Eriyen kar suyu da yeterli asit miktarını taşımadığı için içine bir damla limon asidi ekleniyor. Yazları da su ihtiyacı çatıdan akan yağmur suyu ile gideriliyor.

 

Dz_4NbwVYAAfshj

 

 

Fakat bütün bunlar bir yana istasyonun en çarpıcı yanı kuşkusuz benim.

 

Dz_4OoZUYAEbYeW

 

Fotoğrafçı Natalia Nesterenko’nun bulunduğum yere doğru ilerlerken yüzünde beliren şaşkınlığı hiç unutmayacağım. Kendimi gerçekten yalnız hissettiğim andır o. Hayatlarımız ekiptekilerle öyle sıradanlaşmıştı ki bir süre sonra tuvalet bile olsanız kendinizi dümdüz hissediyorsunuz. Natalia bana ne kadar yalnız yaşadığımı anımsattı ve bunu adını da koydu:

Dünyanın en yalnız tuvaleti!

 

kaynak- https://tr.sputniknews.com/yasam/201902251037857061-dunya-en-yalniz-tuvaleti-metre-yukseklik-bir-ucurum-kenari-duruyor/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>