1013671314

 

 

Hayat böyle bir şey sözü ne kadar sıradanlaşsa da bazen tuhaf biçimde anlam kazanıyor.

Şimdi hayatın nasıl böyle bir şey olduğu üzerine kısa bir yolculuğa çıkalım mı?

Auschwitz Toplama Kampı Nazi vahşetinin akıl sınırlarını zorlayan boyutlarda yaşandığı bir yer olarak geçmişti tarihe.

 

15894369_303

 

Auschwitz Toplama Kampı bugün artık bir müze ve bu fotoğraf da, orayı ziyarete gelenlerden birinin raylar üzerinde neşeyle yürüdüğü anı gösteriyor.

 

D2GbFr2WoAEMvH7

 

Müze ziyaretçisi gençlerin dengede kalma oyunu oynadığı raylar, 1940′larda 1 milyon Yahudiyi buraya taşıyan trenlerin güzergahıydı.

 

auschwitz

 

 

Yoksa bütün acılar sonunda unutulup, hiçbir şey olmamışçasına böyle neşeli, eğlenceli bir fotoğrafa mı dönüşüyor?

 

D2GbFrTXgAATJru

 

Müze yönetimi, yaklaşık 1 milyon kişinin öldürüldüğü Auschwitz Toplama Kampı’nın sosyal medyada ‘like alma’ yarışına alet edilmesine isyan etti.

Nazi Almanyası tarafından 2. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama kampı olan ve daha sonra müzeye çevrilen Polonya’daki Auschwitz Müzesi’nin yöneticileri ziyaretçilere önemli bir uyarıda bulundular.

 

 

16444955_304

Müzenin Twitter’ından yapılan açıklamada ziyaretçiler tarafından paylaşılan fotoğraflara dikkat çekildi ve ‘eğer burada öldürülenlere saygı duymayacaklarsa gelmemeleri’ mesajı verildi.

Kampta bulunan tren raylarında denge kurmaya çalışırken çekilen ve paylaşılan fotoğrafların yer aldığı mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Auschwitz Müzesi’ne geldiğiniz zaman buranın 1 milyondan fazla kişinin öldürüldüğü bir yer olduğunu hatırlayın. Onlara saygı gösterin. Dengede yürümeyi öğrenmek için, yüz binlerce kişinin ölümünü sembolize eden bir yerden daha iyi mekanlar bulabilirsiniz.”

Daha önce de Twitter’da Breanna Mitchell isimli bir kullanıcının ‘Auschwitz Toplama Kampı ile selfie’ notuyla paylaştığı ve gülümsediği görüldüğü fotoğraf sosyal medyada oldukça eleştirilmişti.
o-AUSCHWITZ-SELFIE-570
Zaman da geçer, üstelik öyle hızla geçer ki, 1 milyon insanın gaz odalarında öldürüldüğü yerde  gülümseyen yüzle hatıra fotoğrafı çektirenlerin renkli resimleri kalır geriye.
Peki geçmişte yaşananların siyah beyaz hayallerini, o renk cümcüşünde yok etmek mümkün mü?
Hayat bu kadar ucuzlamış olabilir mi?
Saçları kuaföden yeni çıkmış, dişleri kar beyazı o kırmızılı kızın gülümsemesi, siyah beyazdaki dehşeti silmeye yetecek mi?
2d32f560cb4789ac9d6d8d099910b82d
kaynak: https://tr.sputniknews.com/yasam/201903211038340329-auschwitz-muzesi-poz-verirken-unutmayin-uyari-nazi-polonya/

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>