90468288_574194039846150_544932664398839808_n-omwdttqne1jdkefbqtce670h37aht703fuangkag4o

 

 

 

 

 

Divan Edebiyatında, pervane ile ışığın aşkı gibi bir aşk hikayesi daha yoktur.

Pervane, ışığın etrafında dönen gece kelebeğidir ve ışığa aşıktır. Sevgilisinin yanından bir an bile ayrılmaz. Önce ışığın çevresinde dönmeye başlar, ışığın cazibesine kapıldıkça daha çok yaklaşır sevgilisine.

Acı çekeceğini bile bile yaklaşır, çapı daralarak döner, döndükçe çember daralır, daraldıkça daha çok yakın olmak ister.

Sevgilisini kucaklamak ister, coşkuyla kaybeder kendini. Cesarete kapılır ve öyle bir an gelir ki sevgilisinin kollarına, ateşe atar kendini,  yanacağını bile bile.

Aşk böyle bir cesaret ister işte, kanadı ateşe değdiği anda ilk acısını hisseder.

İlk lezzettir o aslında.

Mum da aşıktır pervaneye, aşık olmasaydı ışık verir miydi hiç?

Mum o andan itibaren can ipliğini yakmaya başlar, gözyaşı döker sevdiği için.

Gözyaşları aktıkça deniz olur ayaklarının altında.

Bir müddet sonra can ipliği yanmaktan, vücudu erimekten bitap halde gözyaşlarında boğulur.

Bütün pervaneler yani bizler ışığı dışarıda bıraktık bu günlerde.

Mutsuz, yalnız, çaresiz hissettik ilk başlarda, sonra kendi etrafımızda dönmeye başladık ve döndükçe içimizdeki ışığı keşfettik.

Tıpkı Mecnun’un Leyla’yı ararken kendini bulduğu gibi.

 

1_fhEN6_B9erChLIYNPbESqQ-onmhl77ojo50b2gta425agr3uir58m7ohlhut86a08

Murakami şöyle der: ” Fırtına geçtikten sonra nasıl atlattığımızı hatırlamayacağız, nasıl hayatta kaldığımızı da. Hatta fırtınanın dinip dinmediğinden bile emin olamayacağız. Ancak bir şey kesin: Fırtına çıktıktan sonra, fırtınaya girenle aynı insan olmayacağız.”

Koronadan önceki hayatlarımıza dair hırslarımız, beklentilerimiz, asla vazgeçemediklerimiz, olmazsa olmazlarımız bu sürecin ardından görmezden geldiklerimizle hatta görüp de vakit ayıramadıklarımızla ve parayla satın alamayacaklarımızla yer değiştirecek.

Bu fırtına dindiğinde daha önceden defalarca geçtiğimiz cadde ve sokaklarda yürürken, tepemizde parlayan güneşe, ayağımızı vuran ayakkabıya aldırmadan, dizlerimizin çözülen bağına yeni bir düğüm atıp, bu defa ışığın etrafında dönüp, kanadımızı ateşe değdirmeden devam edeceğiz yolumuza.

 

Mesiha İrehan

03/04/2020

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>