_105714940_7_dsc5762

 

 

 

 

 

 

Kuzey Kore’de çocuk olmak, dünyanın dışarıya en kapalı ülkelerinden birinde büyümek nasıldır? Fotoğrafçı Tariq Zaidi geçen yıl Kuzey Kore’yi ziyaret etti ve aileler ile çocukları arasındaki samimi anları fotoğraflamaya çalıştı:

 

_105714882_3_dsc2925-1

Küçük bir kız çello çalıyor, Chongnam Anaokulu, Chongjin, Kuzey Hamgyong

 

 

Kuzey Kore’nin 9 bölgesinden 8′ini gezdim. Okulları, kreşleri, müzik okullarını… Çok az sayıda yabancı ülkeyi ziyaret edebilme şansını yakalıyor. Bu şansı bulabilenlerin de fotoğraf çekme olanakları çok kısıtlı ve sürekli kontrol altındasınız.

 

_105714982_13_dsc2555

Chongjin’deki Kuzey Hamgyong bölgesi kütüphanesinde kitap okuyan bir kız

 

 

Buradaki fotoğraflar, yanımdaki Kuzey Koreli rehberlerin çekmeme izin verdiği, dünyanın en kapalı ve izole ülkesinde büyümeye kısa bir bakış atabilmemizi sağlayan kareler.

Yolculuğum kuzeyde Çin sınırındaki Dandong’dan başlayıp Güney Kore sınırındaki Kaesong’a, başkent Pyongyang’dan doğu kıyısındaki Wonsan’a, oradan yeniden kuzeye, Çin-Rusya sınırındaki Chongjin ve Hoeryong’a uzandı.

 

_105714986_15_dsc5324-1

Pyongyang’da bebeğiyle birlikte yürüyen bir anne

 

 

Buradaki fotoğraflar Kuzey Kore’yi kavramaya yeterli değil ancak kültürel ve sosyal ortamı hissetmenizi, iletişim kurmamıza izin verilen çocukların arzularınızı biraz olsun anlamanızı sağlayabilir.

Çocuklar ne kadar iyi İngilizce konuşabildiklerini bize gösterebilmek için birbirleriyle yarışıyorlardı. Bazı okullarda turistler, İngilizceyi en güzel konuşan öğrencilerle istedikleri herhangi bir konu hakkında konuşmaları için teşvik bile ediliyordu.

 

_105714878_5bcdbb29-f50c-4baa-8c7f-2cc86cf2b61e

Pyongyang metrosunda, Kim Il-sung ve Kim Jong-il’in portlerinin bulunduğu bir vagonda bir baba kucağında çocuğuyla yolculuk ediyor.

 

 

 

Sohbetlerin çoğu genel bilgi alışverişinden oluşuyordu, örneğin Beatles gibi şeylerden konuştuk. Bu bana şaşırtıcı geldi çünkü samimi bir iletişimin hoş karşılanmayacağını tahmin ederdim ama bu ortamlar gayet açıktı.

Ama bu sohbetleri yaparken, Kuzey Kore’de olduğunuzu ve bu okula rehberler tarafından getirildiğinizi, ülkenin başka bir yerinde başka bir okulda olsaydınız sohbetin çok daha farklı gelişebileceğini fark ediyorsunuz.

 

_105714942_8dsc5988-1

Pyongyang’daki Mangyongdae öğrenci sarayında dans dersi

 

 

 

Yetenekli öğrenciler için kurulmuş akıllara durgunluk verecek boyutta modern teknoloji ile donatılmış tesislere götürüldük. Buralara öğrenci sarayı adını verdiklerini söylediler. Tabii ki birçok farklı türde okul da var ama onlara götürülmediğimiz için görme şansımız olmadı.

Spora, müzik ve kültüre verilen önemi fark etmemek mümkün değil. Çoğu öğrenci futbol, basketbol gibi oyunlarda turistlerle boy ölçüşmeye oldukça hevesli görünüyordu.

 

_105714946_10_dsc2972

Chongjin’deki Chongnam Anaokulu’da geleneksel kıyafetleriyle piyano çalan bir kız

 

 

Rehberlerin belirlediği yerlere yaptığımız resmi ziyaretler dışında, samimi ve spontane birkaç anı da fotoğraflama imkanım oldu: metroda çocuğuna sarılan bir baba, otobüsle geçerken gördüğüm bir oyun parkında çocuklarıyla oynayan anneler gibi. O an orada olduğumu fark etmediler bile.

 

_105714984_14_dsc6205

Kaesong bir akşam bisikletinde telefonuna bakan genç bir kız

 

 

 

Bu gibi kareler bariz ama önemli bir noktayı da görünür kılmaya yardımcı oluyor – hangi kurallar altında yaşıyor olursan ol, aileler dünyanın hemen her yerinde aynı ve Kuzey Koreli çocukların da diğer tüm çocuklar gibi kişisel hedefleri ve arzuları var.

 

 

_105714980_12_dsc3295-3

Chongjin Yabancı Diller Okulu’nda bir sınıfta İngilizce dersi

 

 

Kaynak BBC Türkçe

Fotoğraflar : Tariq Zaidi’nin diğer fotoğraflarını Instagram (@tariqzaidiphoto), Facebook (@tariqzaidiphotography) ve https://www.tariqzaidi.com/ üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>