D1HilihVsAYqtwI

 

 

 

Rüya kentler adını hiç duydunuz mu?

Daha ilk bakışta insana ben burada yaşamalıyım dedirtecek kadar çekiciliğe sahip yerlerden söz ediyorum.

Rüya kentler, rüya kadınlar.

Giysileriyle, tavırlarıyla fotoğraflardan taşan insanların yaşadığı bir kente gidiyoruz şimdi: İrkutsk.

 

Güney Sibirya’da Rus’lar yerleşmeye başladığında bölgenin denetlenmesi için karargah olarak kurulan ve zamanla Rusya, Moğolistan ve Çin ticaret yolunun zenginleşmesiyle Sibirya’nın en önemli merkezi haline gelen bir şehir İrkutsk.

 

3DIdCILP90-28446

 

 

 

Zamanında sürgün şehri olarak ülkede ki suçluların zorunlu olarak gönderildiği bölgesiydi. Ekim Devrimi öncesi Lenin de buraya sürgüne gönderilenler arasında. Bir çeşit açık hava hapishanesindeyken, ticaret yolunun büyümesi ve daha sonra Trans Sibirya demir yolu hattının geçmesiyle, zenginleşmiş, önemi artmış ve sürgün şehri imajından turistik, mistik bir Sibirya şehri havasına bürünmüştür.

 

 

İrkutsk tren istasyonu

 

 

Ticaretin ve turizmin yanında İrkutsk’un gelişiminde rol oynayan etkenlerden biri de özellikle makine üretimi ile gelişen sanayisi ve başta altın olan zengin yer altı madenleridir.

Angara nehri

Angara Nehri

 

Angara Nehri

 

 

Dünyanın en uzun beşinci nehri olan Yenisey Nehri’nin ana kollarından biri olan ve Bakyal Gölü’ne dökülen Angara Nehrinin yanında kurulmuştur. 580 bin kişi nüfusu ile küçük bir şehir olmasına rağmen oldukça modern bir şehirdir. Angara Nehri, genişliği ve üzerinde uçuşan martılarından dolayı Sibirya bozkırlarında bulunan İrkutsk’a sahil şehri havası katıyor. Nehrin şehir merkezinden geçen bölümlerine yapılan yürüyüş yollarındaki ve parklardaki genç yaşlı insanın kalabalığı, İrkutsk’un mistik güzelliğine çok büyük bir canlılık kazandırıyor.

Raylar

kentin simgesi pars

 

 

 

İrkutsk’da görülmesi gereken çok fazla yer var. İrkutsk’da kurulan gönüllü turizm elçileri bu kadar çok gezilecek yer olduğundan ve bunlar şehrin dört bir tarafına yayıldığından dolayı turistler için yeşil ve kırmızı iki yürüyüş parkuru hazırlamış. Yeşil olan küçük parkuru takip edenler 7.29km’lik bir yürüyüş ile 30 tarihi binayı geziyor.

Sonsuzluk ateşi

Kurtarıcı Kilise

60784890

 

 

Gezilmesi gereken yerlerin en başında, İrkutsk’un merkezinde bulunan Kirov Meydanı’nın çevresinde bulunan, Rus mimarisinin en tipik örneği olan ve tam meydana bakan hükümet binası, onun hemen arkasında bulunan savaş sırasında kahramanca savaşmış işçi sınıfı ve askerler anısına yakılan sonsuzluk ateşi, karşısında bulunan 1600’lü yıllarda yapılan Kurtarıcı Kilise ve orjinali tamamen ahşaptan olup 1600’lü yıllarda yangından kül olan ve daha sonrası orjinaline bağlı olarak tekrar yapılan Epiphany Kadetrali merkezde bulunan önemli yerlerden bazıları.

 

 

250071213196154058152020045165047129066243164001

 

 

Meydana yürüme mesafesi uzaklığında bulunan, şehrin Moskova ile tek bağlantı noktası olan liman girişine yapılan Moskova Kapısı, İrkutsk tarihinin tüm dönemlerinden kalan eserlerin ve fotoğrafların sergilendiği İrkutsk Tarih Müzesi, Rusya- Sibirya ve Çin kültürünün önemli ahşap ve bronz eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi, dönemin ünlü kişilerin kaldığı müze evler ve tarihi tiyatrolar İrkutsk’ta başlıca gezebilecek yerler arasında.

Moskova kapısı

Hükümet binası

Epiphany Kadetrali

 

 

 

İrkutsk’da çok fazla miktarda tarihi evler görmek mümkün. Özellikle merkezin biraz dışında otogara giderken komple tarihi evlerden oluşan bir mahalle var ki insan kendini o devirde hissediyor.

 

domanov5

 

 

 

Eski Rus mimarisinin tipik özelliklerini barındıran, soğuk ikliminden dolayı küçük pencereli, bol işlemeli iki katlı evlerin neredeyse tümünde yaşam sürmekte. İster istemez dantel gibi işlemeli evlerin fotoğraflarını çekerken yerli halk alışmış ki hiç tepki göstermeden siz yokmuşsunuz gibi davranıyor.

Eski İrkutsk evi

Eski irkutsk evi

 

 

 

İrkutsk’dan bahsederken Baykal gölünden bahsedilmeden olmaz. İrkutsk’un biraz güneyinde bulunan göl, 1637mt derinliği ile dünyanın en derin ve bölgenin en büyük gölüdür. Derinliğinin ve genişliğinin bu kadar büyük olması Baykal gölünü dünyanın en önemli su havzası yapar. Bunların yanında çevresinde kendine özgü oluşturduğu endemik bitki örtüsü, içinde bulunan adacıklar, canlı çeşitliliği ve muhteşem manzarası da birçok gezcininin ilgisini çeker.

 

 

P8125157

 

 

Baykal gölünün suyu o kadar berrak ve temiz ki hiçbir filtreden geçmeden içilebildiği söylenir. 730km2 ile Olhon adası gölün en büyük adasıdır. Olhon adasına az da olsa yerleşim yerleri vardır ve tekneler ile gidilebilir. Baykal gölü kıyılarında çadır kurulup uzun süre kalınabileceği gibi irkutsk’dan günü birlik turlar ile gezilebilir.

Baykal gölü

IMG_9939

Baykal gölü

 

İrkutsk kışın bembeyaz bir örtüye bürünüyor ve sıcaklık eksi 30 dereceleri bulabiliyor. Fakat şehrin kapalı yaşam alanlarının her türlü soğuğa karşı alt yapısı hazır. Dışarıda gezerken sıkı bir giyinme ile kışın en soğuk günlerinde masallarda ki gibi bir seyahat yapılabilir.

 

 

tour_img-1369461-148

 

 

 

Soğuğu sevmeyenler için de İrkutsk yaz aylarında muhteşem doğası ile gezilebilecek bir yer. Baykal gölü kıyısı ve çevresi, Angara Nehri kıyısı tertemiz havası ve sıcacık güneşi ile insana huzur veriyor. Karasal iklimden dolayı 30 derecelere varan günlük hava sıcaklığı farkından dolayı dikkatli olmakta fayda var.

 

Alış veriş caddesi

yeni alışveriş caddesi

Kitap okuyan çocuklar

Angara Nehri

 

 

s1200

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>