81402366_1029673614066240_6517117580346392576_n

 

 

Her şeyin bir ilki var:

Hayata ilk adımın ilk tohumun atıldığı anın, seçme şansına asla sahip olmadığın iki insanın sevişmesinden doğduğunu bilmek gibi.

Onlar sevişir, sen ilk adımı atarsın dünyaya.

Ya da bazen derinlere işlemiş nefret duygusunun, babadan yenilen ilk tokattan sonra hiç hafiflemeden devam etmesi biçiminde de ortaya çıkabilir bu ilk denilen şey.

Çünkü ilkler iz bırakır.

Seni aldatan eşinden, başkası için terk eden ilk sevgilinden sonra aşktan ne zaman söz edilse öfkeyle karışık bir duyguya saplanıp kalman da, hayattaki ilklerin en talihsiz olanlarındandır.

İnandığın dava uğruna polisten yediğin ilk dayağın, işkencede aldığın elektriğin ömrün boyunca rüyalarına eşlik etmesi de talihsiz bir ilktir.

İlk seviştiğin tenin kokusunu, ilk öptüğün dudakların ıslaklığını ruhuna kazıyan sesleri, bakışları ve o an üzerinde yuvarlandığınız yatağın konumunu hiç eksiksiz anımsaman da tanımı zor bir ilktir.

Mesela kapalı yerde kalma korkusunun asansörde sıkışıp kaldığın gün başlaması, denizde boğulma tehlikesi geçirdikten sonra sudan ürkülmesi, ağır bir ameliyatın ardından hastaneye ne zaman gidilse tedirginlik duyulması ilklerin belki de hiç olmaması gerekenlerindendir.

Ve gelelim erkeklerin dünyasında ilklerin başlangıcında, üzerinden yıllar geçse de hayallerde dolanan kadın silüetlerine.

Kadınlar için de öyle değil midir? Gövdesine sarılmış adamı ne kadar severse sevsin ilk erkeğin hayali bazen sevişmelerin en heyecanlı anında bir günah gibi çıkıp gelmez mi o yatağın ortasına.

Bütün ilkleri bir nefeste içine çekecek kadar kokuyu, ıslaklığı, sesi, sözcükleri, hareketleri, yastıkta yorgun gözlerle bakışmaları, dağılmış saçları, yere fırlatılmış terli giysileri yüreğinde taşır ilk kadın.

Bazen ilklerin dünyasında her şey bir kadını sevmekle başlar.

Beklentisiz, hesapsız, egosuz, sade, basit, korunaklı, yumuşak, sınırsız, kışın sıcak yazın serin, hastalandığında yatak üzüldüğünde kucak, sevişirken titreme, uyurken yorgan, terlediğinde ağaç gölgesi, yorulduğunda hamak, susadığında su, için daraldığında huzur, özlediğinde bütün yolları aşan yakıtı limitsiz uçak, soluk soluğa tırmanılamayan Everest, gidilemeyen şelalelerde Niagara, yürünemeyen buzlarda Alaska, içilemeyen şaraplarda Şanzelize, dualarda Tanrı, masumiyette çocuk, korkularda anne, ölümlerde melek, günahlarda tek ortak, romanlarda Anna Karenina, Mrs. Dalloway, Madame Bovary ve Kürk Mantolu Madonna’dır her şey bir kadını sevmekle başlar cümlesindeki kadın.

 

81776065_548831925708184_4514289457372856320_n

İşte 2019’a o kadınla veda ettim.

Kullandığım fotoğraf bunun kanıtıdır ve her kanıt ardında derin izler bırakır.

İlk izlerim: Yüzümdeki ilk derin çizgilerim…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>